Galeria MS Muzeum Stanisława Staszica w Pile

Aleksander Myjak

Wystawy w Galerii MS
Aleksander Myjak

Aleksander Myjak
Urodził sie 11 stycznia 1985 r. w Warszawie. Pracuje, a wcześniej studiował w warszawskiej ASP. Tam w 2009 ukończył z wyróżnieniem Wydział Grafiki w pracowni projektowania książki prof. Maciej Buszewicza. Aneks do dyplomu zrobił w pracowni malarstwa prof. Adama Styki. Dodatkowo ukończył tam w 2010 Studium Pedagogiczne. Asystentem na Wydziale Grafiki jest od 2009. Ponadto od 2013 prowadzi zajęcia z rysunku w Wyższej Szkole Informatyki Stosowanej i Zarządzania w Warszawie.

Laureat w konkursie Grafika Warszawska:
2007 – Nagroda III
2008 – Nagroda Marszałka Województwa Mazowieckiego.

Wystawy

INDYWIDUALNE:
Galeria f150 w Konstancinie-Jeziornie, wrzesień 2009
Galeria „Test” w Warszawie, grudzień 2013
Galeria Muzeum S. Staszica w Pile, 2014 - INSPIRACJE

Udział w wystawach zbiorowych:

Galeria Aspekt (Warszawa), 2008
Galeria im. Van Gogha (Warszawa), 2008
Galeria 34 bis (Warszawa), 2008
Dom kultury w Pasevalk (Niemcy), wrzesień 2008
Galeria Pentagon Wydziału Sztuki w Radomiu, 2008
COMING OUT 2009 – najlepsze dyplomy warszawskiej ASP, listopad 2009
Wielka Wystawa Grafiki Polskiej – Galeria Zamek w Reszlu, lipiec-wrzesień 2011
Gallery White Box, QCA GU – Gold Coast Campus (Australia), 2013

INSPIRACJE:
Rysunek Aleksandra Myjaka jest sztuką linearną. Tu linia jako materia posiada cechy takie, jak kierunek, długość, grubość i nasycenie czernią (...). Autor nie naśladuje przedmiotu natury lecz dąży do ukazania jego harmonijnego kształtu (...). Jest to sztuka ekspresyjna, poprzez którą Aleksander Myjak przekazuje swoje emocje, (...) odwołuje się w pewnym zakresie do swojej artystycznej wrażliwości. Artysta używa czerni o zróżnicowanym natężeniu oraz kreski, która przez zmianę grubości doprowadza do zagęszczenia płaszczyznowego. Dzięki temu kreuje prosty i jednocześnie niezwykły rysunek, żywą i dynamiczną kompozycje (...). Prace zyskują nie tyle poprzez piodobieństwo do natury ile przez ideę, (...) sposób w jaki artysta ją ujmuje. Tajemnice natury nie poddają się określeniom ani opisowi, zostają tylko zasugerowane swobodnymi kreskami i „plamami" form (...), co ma wiele z poezji.

fragmenty tekstu Apoloniusza Węgłowskiego - katalog „Aleksander Myjak INSPIRACJE" wyd. przez Muzeum Stanisława Staszica w Pile, 2014

© 2024  |  Muzeum Stanisława Staszica w Pile