Galeria MS Muzeum Stanisława Staszica w Pile

Janusz Strobel

Janusz Strobel

Gitarzysta i kompozytor ur. w 1947 r. w Gdańsku. Pochodzi z rodziny o dużych tradycjach muzycznych. Ojciec był chórmistrzem, matka pianistką. Edukację muzyczną rozpoczął od gry na skrzypcach i fortepianie, jednakże fascynacja gitarą, a następnie malarstwem i rzeźbą przerwały tradycyjny tok nauczania i zmusiły do poszu-kiwań właściwej dla siebie drogi. Ukończenie Liceum Plastycznego w Gdyni-Orłowie i decyzja pozostania rzeźbiarzem (pod okiem wybitnej gdańskiej rzeźbiarki Elżbiety Szczodrowskiej) dzieliła zainteresowania między sztuką plastyczną a muzyką. Pomimo tych wątpliwości nigdy nie odłożył gitary i karierę muzyczną rozpoczął w gdańskich klubach jazzowych, gdzie klimaty złotej ery swingu czy "Nowej Fali" w muzyce brazylijskiej pochłoneły go bez reszty. Niedługo trzeba było czekać na pierwsze muzyczne sukcesy a marzenia o malarstwie i rzeźbie pozostały już tylko w sferze tęsknoty. W 1969 r. Janusz Strobel przeniósł się do Warszawy i za namową Henryka Albera stworzyli wspólnie legendarny już dziś DUET GITAR KLASYCZNYCH ALBER-STROBEL (w 2007 roku wznowiono ich płytę na CD). W pierwszym roku pracy Duet został laureatem prestiżowego festiwalu "Jazz nad Odrą" we Wrocławiu. Niezwykła popularność Duetu przez kilkanaście lat dała muzykom możliwości nagraniowe i koncertowe na całym świecie. Problemy lat osiemdziesiątych doprowadziły do przerwania działalności duetu i przez kilka lat Janusz Strobel koncertował solo poza granicami kraju. Po powrocie założył zespół JUST QUARTET. Dwuletnią działalność grupy uwieńczyła płyta nagrana dla Polish Jazz. Wkrótce, krystalizując swoje marzenia, artysta stworzył z wybitnymi muzykami jazzowymi, kontrabasistą Mariuszem Bogdanowiczem i perkusistą Piotrem Biskupskim, nowy zespół - JANUSZ STROBEL TRIO. Współpraca z wirtuozami tej klasy pozwala mu w pełni realizować swoje zamierzenia artystyczne.

Działalność kompozytorska Janusza Strobla poza muzyką dla potrzeb filmu, teatru czy niezliczoną ilością piosenek do tekstów Magdy Czapińskiej, Jonasza Kofty, Jana Wołka, Wojciecha Młynarskiego, obejmuje głównie tworzenie muzyki na gitarę klasyczną solo i z towarzyszeniem orkiestry symfonicznej. Dziesiątki nagranych płyt, wiele przebojów śpiewanych przez wybitnych wykonawców, przejmujące kompozycje i aranżacje muzyki instrumentalnej dają nam w pełni obraz jego twórczości.

Janusz Strobel gra na gitarze, zbudowanej specjalnie dla niego przez znakomitego polskiego lutnika - Bogusława Teryksa.

Wystawy

DYSKOGRAFIA

Duet Gitar Klasycznych
- Polskie Nagrania - Muza, 2008 - "Henryk Alber & Janusz Strobel"
- Polskie Nagrania - Muza, 2006 - "Wierny Sobie"
- Polskie Radio, 2005

Janusz Strobel Trio
- "Między nami" - Plantpress, 2005, Jacek Kaczmarski
- "Strofy dla Ciebie" - Pomaton EMI, 2002
- Atina Studio, 1999

- "Wielka Pani" - Karol Wojtyła. Poezje, 1999
- "Janusz Strobel", Miraphon Records, 1993

Just Quartet
- PolJazz, 1987

-"Henryk Alber & Janusz Strobel", Polskie Nagrania - Muza, 1972

REPERTUAR
Repertuar koncertów zespołu JANUSZ STROBEL TRIO obejmuje szeroki wachlarz standardów muzyki brazylijskiej takich kompozytorów jak A.C.Jobim, Baden Powell, Edu Lobo, Luiz Bonfa jak również standardy jazzowe. Program koncertów stanowią również kompozycje Janusza Strobla pisane na gitarę solo i z towarzyszeniem orkiestry symfonicznej. Własnie ta muzyka jest zasadniczym nurtem działalności wykonawczej artysty. Trio stanowi dla leadera możliwość najpełniejszego zaprezentowania instrumentu jakim jest klasyczna gitara, jak również indywidualnego przekazu artystycznego.
Janusz Strobel nie stroni także od koncertów solowych, które dają mu możliwość realizowania klasycznego repertuaru gitarowego. Nie można pominąć roli jaką odgrywają piosenki Janusza Strobla pisane do tekstów Magdy Czapińskiej, Jonasza Kofty, Jana Wołka czy Wojciecha Młynarskiego. "W moim magicznym domu", "Trzeba marzyć", "Nieobecni", "Więc jak?", "Księżyc w nowiu", "Łagodna" to tylko niektóre tytuły, które na trwałe weszły do kanonu polskiej muzyki rozrywkowej.

Repertuar Janusza Strobla jest efektem wieloletnich eksperymentów nad nowym współbrzmieniem klasycznej gitary z orkiestrą symfoniczną. Muzyka łącząca elementy klasyki, muzyki latynoamerykańskiej i jazzu, w połączeniu z orkiestrą, tworzy oryginalny niepowtarzalny klimat. Program koncertów obejmuje kompozycje leadera w instrumentacjach Krzesimira Dębskiego, Andrzeja Jagodzińskiego, Włodzimierza Nahornego, Henryka Miśkiewicza i Janusza Strobla. Dotychczasowe koncerty realizowane były z orkiestrami: Sinfonia Varsovia, Polska Orkiestra Radiowa, Polska Orkiestra Kameralna, Filharmonii Opolskiej i Filharmonii Świętokrzyskiej.

RECENZJE
„Wyjątkowość Janusza polega głównie na tym, że należy do tej grupy artystów, którzy ponad wszystko, cenią sobie poczucie dobrego smaku we wszystkich działaniach artystycznych.…” - Jarek Śmietana - muzyk

„Takim właśnie wybornym stylistą jest na polskiej scenie Janusz Strobel. (...) Jego kompozycje są wysokiej próby. (...) Strobel nie musi nikomu udowadniać, że potrafi grać." - Marcin Kydryński - krytyk





© 2024  |  Muzeum Stanisława Staszica w Pile