Galeria MS Muzeum Stanisława Staszica w Pile

5 Międzynarodowe Biennale Miniatury

Otwarcie wystawy odbyło się w piątek 16.01.2009. Tym razem gościliśmy głównego organizatora MBM w osobie kuratora Galerii OPK Gaude Mater w Częstochowie p. Roberta Sękiewicza. Wystawa w pilskiej Galerii Muzeum Staszica trwała 3 tygodnie. Była to druga wystawa jaką w wyniku współpracy naszej Galerii i OPK Gaude Mater w Częstochowie mogliśmy oglądać w Pile. Z poprzednią edycją - IV MBM - zapoznaliśmy się przed dwoma laty. Również tej wystawie towarzyszył obszerny, dobrze wydany katalog.

 

Była to wysoce interesująca wystawa, która dała możliwość zapoznania się z najnowszymi dokonaniami artystów, uprawiającymi różne dyscypliny sztuki w małych formatach. Małe formaty (regulaminowy wymiar pracy nie przekracza 10 cm x10 cm.) skłaniają do spokojnego, wręcz intymnego degustowania sztuki i zapoznawania się z dziełem w wielu płaszczyznach. Mogliśmy obejrzeć 245 miniatur (grafika, rysunek, fotografia, malarstwo) 148 autorów , które Międzynarodowe jury pod przewodnictwem prof. Adama Brinckena zakwalifikowało na wystawę spośród nadesłanych na Biennale 1274 prac, 438 autorów z 44 krajów (od Japonii przez Azję, Europę po Argentynę i Meksyk) a wśród nich prace nagrodzone:

GRAND PRIX - Magdalena Szczęśniak - dolny pr.
I NAGRODA - Agnieszka Sitko - dolny l.
II NAGRODA - Anne Rossi - górny pr.
III NAGRODA - Catherine Stewart - dolny śr.
WYRÓŻNIENIA: Hyun Jin Kim - górny l.; Krystyna Matusiak - górny śr., które pokazujemy oraz Ivan Ninov; Kouki Tsuritani i Andrzej Gieraga

Pilskie środowisko na V MBM reprezentuje Wojciech Beszterda 2 pracami.

 
© 2024  |  Muzeum Stanisława Staszica w Pile