Galeria MS Muzeum Stanisława Staszica w Pile

MAREK ZAJKO-Studium pewnej choroby

Marzec 2010
Artyści: Marek Zajko

Urodzony w Białymstoku. Studia na Wydziale Sztuk Pięknych UMK w Toruniu. Dyplom w 1998 r. w Zakładzie Grafiki Warsztatowej w Pracowni Wklęsłodruku u prof. M. Piotrowskiego. Od 1998 pracuje jako najpierw asystent w Zakładzie Grafiki Wydziału Sztuk Pięknych UMK a od 2007 na stanowisku adiunkta. Uprawia wklęsłodruk, rysunek, ilustrację książkową. Na wystawie w naszej galerii pokaże suchoryty z szerokiego cyklu: STUDIUM PEWNEJ CHOROBY.
...................................................................................................................................................
Projekty druków towarzyszących - plakat, katalog, zaproszenia: Zofia Kawalec-Łuszczewska. Katalog - został zakwalifikowany na pokonkursową Ogółnopolską Wystawę Katalogów i Albumów o Sztuce - 22.03-07.04.2011, Warszawa, Biblioteka Uniwersytecka. Multimedialna wystawa miała za zadanie zaprezentować wybrane z nadesłanych na konkurs prac pozycje, umożliwić promocję sztuki artystów, których te wydawnictwa dotyczyły oraz promować edytorów i projektantów tych wydawnictw.
...................................................................................................................................................

 

Dużego formatu grafiki Marka Zajko są bardzo ekspresyjne, tworzone z wielka pasją. Jak mówi sam autor „…Realizuję cykle uproszczonych ludzkich twarzy, anonimowych symboli, dzisiejszych czasów – tłumu pojedynczych, realnych jednostek, obdarzonych jednak własną indywidualnością. Powstaje tym samym rodzaj żywej dokumentacji, swoiste samo-aktualizujące się archiwum nieuchronnego przemijania człowieka. Pojedyncze istnienia ludzkie chcę w swoich grafikach starannie zarejestrować – umieścić poza działaniem czasu - na zawsze.”
Prof. Rafał Strent tak mówi o grafikach Marka Zajko „…Dużo tego. Dużo i dobrze. Dziwić się nie należy, że Marek już dzisiaj jest zaliczany do czołówki grafików toruńskich, których wyjątkowa pozycja od dziesiątków lat nie podlega dyskusji. Dorobek twórczy oraz wysokiej klasy potencjał, jakim bez wątpienia dysponuje Marek Zajko, pozwala wierzyć, że mamy do czynienia z osobowością rokującą wielkie nadzieje na przywrócenie dobrego imienia pojęciu „Polska Szkoła Grafiki”, które cieszyło się dobrą sławą przez wiele dziesiątków lat.”
Gorąco polecam i zapraszam do zapoznania się z tym bardzo interesującym zestawem prac. Wojciech Beszterda

 
© 2024  |  Muzeum Stanisława Staszica w Pile