Galeria MS Muzeum Stanisława Staszica w Pile

Warsztaty fotografii portretowej

Październik 2012

Warsztaty rozpoczęły się w sobotę 27 października o godz. 11.00 w Muzeum S. Staszica w Pile częścią I, wprowadzającą. W części II miały miejsce zajęcia praktyczne w wynajętym na potrzeby Warsztatów małym studio. Zajęcia odbyły się w dwóch grupach. Warsztaty prowadził artysta fotografik z Poznania Włodzimierz Kowaliński. Warsztaty fotografii portretowej w Pile odbyły się w ramach Festiwalu Fotografii im. Ireneusza Zjeżdżałki - Moja Wielkopolska 2012, i były wspólnym przesięwzięciem Muzeum S. Staszica w Pile oraz WBP i CAK w Poznaniu.

Poniżej relacja na zdjęciach uczestników Warsztatów: W. Liedke, A. Majewskiej, E. Waszkiewicz-Człapy, B. i I. Węglarczyk oraz M. Włocha.

 

===========================================================

„Najbardziej interesującą powierzchnią na świecie jest (...) dla nas (…) twarz ludzka…"
(Georg Christoph Lichtenberg)

Fotografia portretowa stanowi spore wyzwanie nawet dla doświadczonych fotografów. W mojej ocenie, jest to jedna z najtrudniejszych dziedzin fotografii artystycznej. Portret – to trochę tak, jak w opowieści o emocjach i uczuciach... Ważna jest interpretacja, umiejętność ukazania charakteru człowieka, jego usposobienia i nastroju. Wyzwolenie migawki jest punktem wyjścia do oddania emocjonalnego napięcia, zarejestrowania wyrazu twarzy, wymownego spojrzenia czy charakterystycznej dla modela pozy. Istotna jest tu umiejętność ukazania osobowości człowieka, jego prawdziwej twarzy, tej, która zazwyczaj ukryta jest pod maską codzienności. Portretowanie wiele też mówi o fotografującym.

Włodzimierz Kowaliński
===========================================================

Włodzimierz Kowaliński – fotografuje od 1970 r. Bierze udział w konkursach krajowych i zagranicznych, jest autorem kilku wystaw indywidualnych oraz uczestnikiem ponad stu wystaw zbiorowych, laureatem prestiżowych nagród i wyróżnień a także jurorem ogólnopolskich konkursów portretu fotograficznego.
Od 1981 jest członkiem ZPAF.

 
© 2023  |  Muzeum Stanisława Staszica w Pile